Szukaj
  • NEWS

Aktualizacja wyników + komentarz


Wstępny komentarz dotyczący roku 2016 znajdziemy w tym miejscu, tutaj natomiast wyniki oficjalne za rok 2016 oraz ogólny komentarz dotyczący zakładki inwestycyjnej oraz zmienionej tabeli rentowności własnych systemów transakcyjnych (wyniki z lat poprzednich zostały przeskalowane do stosowanych obecnie wysokości ryzyk)

Od mniej więcej roku 2013 rozpocząłem proces obniżenia maksymalnych obsunięć kapitału na głównych inwestycjach systemowych mając na celowniku dotarcie mniej więcej w roku 2015/2016 do wartości grubo poniżej 10%. Oczywiście w naturalny sposób zmniejszała się oczekiwana stopa zwrotu, która obecnie oscylować ma w granicach 12-20% przy maksymalnych obsunięciach rzędu do 5%.

Oczywiście w dobie forexu, zachęcania do maksymalnego lewarowania pozycji takie wyniki nie mogą robić wrażenia, ale na obecnym etapie podjęte ryzyko z punktu widzenia mojej osoby wydaje się optymalne i najlepiej gdyby zostało już utrzymane „forever”. Minusem owego podejścia jest oczywiście maksymalna stopa zwrotu, która nie pozwoli na zakupy jachtów tudzież prywatnych samolotów, ale za to plusy mamy dwa

  • względnie spokojny sen

  • dostosowanie do płynności. Cóż z tego, iż możemy znacząco zwiększyć ryzyko, jak nasz rynek terminowy już powyżej 25 kontraktów jest trudny do kontrolowania a z FDAX także nie ma aż tak o wiele większego komfortu o czym wspominałem TUTAJ

Oczywiście ciągle mówimy o głównym okręcie ryzyk a gdzieś tam pływają jeszcze małe łódki, które kołyszą się na większych wiatrach. To natomiast powoduje mocne problemy stresogenne jak w 3 kwartale 2016 (FW20) czy 2 kwartale 2015 (DAX).

Pełnego spokoju nie zaznamy zapewne nigdy….


447 wyświetlenia