Szukaj
  • Krzysztof Łucjan

O starych, starych systemach FW20

Jako, iż akcyjny portfel TOP6 ciągle w niektórych kręgach uznawany jest za coś wartego reaktywacji trzeba było odszukać na starych dyskach jego główne pliki algorytmiczne. Zupełnie przypadkowo przy tym procesie wyplute zostały także stare systemy na FW20 i z czystej ciekawości zaimplementowałem do nich dane z okresu od 2018 roku do dzisiaj


Przypominam, iż z polskim rynkiem terminowym pożegnałem się głównie z powodów płynnościowych, ale systemy na FW20 chodziły sobie wcześniej dobre kilka lat z przeważnie naprawdę ciekawymi wynikami.


Drugim ważnym czynnikiem w ich obecnej ocenie jest niezmienność algorytmu zajmowania pozycji. Moment programowania przypadał na okres 2007-2008 a więc obejmował wiedze z tamtego okresu czasu. Jako, iż jestem zdecydowanym przeciwnikiem jakiejkolwiek optymalizacji parametrów w oparciu o tak często wykorzystywaną „zmianę specyfiki rynkowej” to główne założenia mają już te powiedzmy 12-13 lat.


Każda osoba zajmująca się tradingiem systemowym wie jednak, iż najważniejszym elementem systemowym jest programowanie wielkości pozycji a tutaj wiedza obecna a wiedza z 2008 to jednak przepaść


Weźmy na dzień dobry najstarszy system, który tak naprawdę powstał przed rokiem 2007

Krzywa kapitału widoczna poniżej nie jest zbyt tragiczna, ale pokazuje tak długie okresy zniechęcenia, iż utrzymywanie konsekwencji w zarządzaniu portfelem do łatwych procesów nie należy. Pomimo tego początek roku wypadał w rejonie historycznych maksimów a stopa zwrotu sięgnęła rejonów powyżej 50%. Nie wygląda to może słabo, ale ten wynik i tak jest zły, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę skrajne obsunięcia na poziomie 35%. W przeszłości te parametry miały zdecydowanie inny stosunek

Mała zmiana sposobu budowania pozycji pokazana jest poniżej i chociaż wynik okazał się tutaj wyraźnie lepszy to jednak najbardziej budujące pozostaje obsunięcie sięgające „tylko 25%”. To dawałoby nadzieje na zdecydowanie lepsze wyniki przy akceptacji ryzyka z poprzedniej wersji systemowej. Generalnie jednak w obu przypadkach widać, iż cały rok 2018 był generalnie beznadziejny, krzywa kapitału nie jest jako całość zbyt budująca a o roku 2020 to jeszcze napiszę poniżej.

System numer dwa wygląda dosyć podobnie z tą różnicą, iż mamy tutaj mocniej powtarzające się obsunięcia w rejonie założonego maksimum. Z lekka mało budujące. Pomimo tego zyski systemowe od biedy można byłoby zaakceptować. Cała ta linia kapitału wygląda jednak lekko „medycznie” i jedyna pociecha, iż w 2019 ustanowione zostało tam nowe maksimum….zmiecione za chwilę znów wielce „przyjemnym” obsunięciem w rejon maksimum.

Jeżeli chcemy jednak narzekać na pierwsze dwa systemy, to kolejne dwa dopiero dają nam obraz nędzy i rozpaczy. Owszem system zmienności numer 3 po ciężkim 2018 wracał mniej więcej do swojego rytmu, zanotował nawet nowe maksimum historyczne, ale za to jest najgorszym przypadkiem w najnowszej historii 2020. Zakładając historyczne (od 2000 roku) obsunięcia na poziomie 10-12%, w tym momencie zostało ono powiększone do prawie 20%. No brawa na pełną salę.

Oczywiście można słusznie pozostawić systemy FW20 w czeluściach dyskowych, ale można byłoby się też nimi trochę zająć z analitycznego punktu widzenia. Zauważmy bowiem, iż linia systemowa wcale do złych nie należy, przynajmniej mając na uwadze jej stan końcowy w rejonie 300 punktów. To i tak co prawda najgorszy historycznie wynik w interwałach 2letnich od 2000 roku, ale money management to tutaj zdecydowanie się nie popisał.

Na koniec jeszcze sprawa według mnie najbardziej tajemnicza. Owszem zakładałem, iż wyniki 2018-2019 nie będą może aż tak rewelacyjne ale takiego pogromu w zmiennościowym 2020 roku naprawdę trudno było się spodziewać, oczywiście mając wiedze na jakich ideach zbudowane były wszystkie cztery systemy. To naprawdę jedna z ciekawostek, o których być może jeszcze napiszę, jeżeli będę mieć czas i chęci wgryźć się mocniej w algorytmy FW20.


Bazą wyjściową jest jednak wciąż zdanie, iż algorytmy budowania pozycji wciąż pozostają, w całej tej materii systemowej, najważniejsze. I koniec kropka.

142 wyświetlenia