Szukaj
  • Krzysztof Łucjan

The Psychology of Risk: Mastering Market Uncertainty
Jakby nie spoglądać na idee tradingu, której drogi nie wybrać na drzewku inwestycyjnym i tak na końcu musimy dojść do rzeczy najważniejszej: psychologii. Nie ważne czy jesteśmy zwolennikiem analizy technicznej, fundamentalnej czy tradingu algorytmicznego i tak na końcu czeka nas walka z samym sobą.


Kiedyś wydawało mi się, iż właśnie trading algorytmiczny i to w połączeniu z tradingiem automatycznym jest tą jedyną drogą, która może omijać psychologię, mamy przecież moment wejścia wyjścia i cały moduł zarządzania pozycją. Po co nam w tym wszystkim cały bzdet psychologiczny. Niestety i na końcu tej drogi jesteśmy zmuszeni spojrzeć w kierunku wspomnianej edukacji


Zawsze powtarzałem, iż na wszystkich zjazdach, sympozjach (chociażby na rodzimym WallStreet) brakuje głównie tego jednego tematu. Powód jest jednak prosty- nie ma kogo za bardzo w tym temacie zaprosić, aby poprowadził wykład na wysokim poziomie.

Pozostają więc pozycje książkowe, tych niby jest bez liku, ale znaleźć w nich pozycje, która naprawdę da nam coś wartościowego łatwo nie jest


Finalnie, przynajmniej dla mnie, i tak w końcu dojdziemy do jednego nazwiska- Kiev. Ari Kiev


Kim był Ari Kiev? To słynny psychiatra, który co ciekawe specjalizował się w leczeniu depresji oraz zapobieganiu samobójstwom. W sumie dla traderów idealnie…. Zasłynął jednak głownie z uczestnictwa w drużynie amerykańskich olimpijczyków po czym dosyć szybko okazało się, iż praca z nimi jest niezwykle podobna do tej ze świata finansowego. To poskutkowało pracą dla funduszy headingowych, na bazie czego powstało kilkanaście publikacji książkowych (w moim uznaniu pozycji bardzo nierównych). Zupełnie na marginesie myślę, iż Ari Kiev to protoplasta Whendy Rhodes z serialu Billions.


Interesującą pozycją w całym zbiorze wydawniczym jest na pewno Trading in the Zone : Maximizing Performance With Focus and Discipline, ale jednak zdecydowanie księga podstawowa to The Psychology of risk: Mastering Market Uncertainty


Obecnie mamy dosyć znaczące przeceny chociażby na Traderslibrary.com więc okazja do powiększenia biblioteki o pozycje pożyczone i zagubione jest idealna.


Nawet jeżeli mamy tę książkę a jesteśmy na początku naszej drogi inwestycyjnej to powiem szczerze, iż sens jej czytania jest raczej niewielki. To zdecydowanie pozycja dla osób z bogatym doświadczeniem inwestycyjnym, przebrnięcie przez nią bez bagażu wielu lat orki to raczej droga przez mękę. Jeżeli idziemy drogą oryginału to niestety nie obędzie się także bez dosyć dobrego słownika, ponieważ niektóre fragmenty naprawdę wymiatają pod tym względem.


Wracając jednak do meritum. Akurat tą pozycją Ari Kiev przygotowuje nas do każdej fazy tradingu. Od przygotowania mentalnego, przez proces utrzymywania pozycji do jej zamknięcia. Nawet, jeżeli dzieje się to wszystko w ramach tradingu automatycznego to po przeczytaniu tej książki spojrzymy na te wszystkie fazy zupełnie inaczej.


Niezwykle ważnym aspektem książki jest także jej uniwersalność jeżeli chodzi o same zagadnienia. Oczywiście na pierwszy plan wychodzą tutaj wspomniane aspekty psychologiczne, ale możemy te ponad 250 stron potraktować także w kategoriach jednego z najlepszych przewodników w aspekcie ryzyka. Sharp ratio to tutaj podstawa. Nie zgadzam się co prawda z wszystkim elementami, szczególnie mam na myśli aspekt psychologiczny utrzymywania stratnych pozycji, ale nie zmienia to faktu, iż budowanie modułów zarządzania pozycji można tutaj oprzeć na jednym z rozdziałów


Trudno tutaj nawet wyróżniać zresztą jeden z rozdziałów, chociaż osobiście uważam, iż trzeci jest najlepszy. Każdy wnosi nam jednak naprawdę wiele nowych elementów w tradingu, które bankowo pozwolą na lepsze wykorzystania swoich możliwości, nawet jeżeli możliwości te nie wiążą się z samym sukcesem inwestycyjnym. Zdrowie psychiczne w tradingu to przecież druga, sorry błąd - pierwsza najważniejsza rzecz o jaką powinni troszczyć się ludzie, którzy wybrali tę drogę zawodową.

105 wyświetlenia1 komentarz