Szukaj
  • Krzysztof Łucjan

TOP6 w czasach koronavirusa
Szczerze powiedziawszy już nawet zapomniałem o portfelu TOP6, który już prawie 3 lata leży sobie w jakimś smutnym katalogu a ostatnia wzmianka o nim jest tutaj. Cóż z perspektywy czasu dalej uważam, iż bardziej cenione są wypowiedzi „spadnie albo wzrośnie ewentualnie pójdzie w bok” niż konkretne wskazówki, jakie dawał przez kilka lat portfel TOP6. Oczywiście jego „popularność” to także zapewne pokłosie stwierdzenia „Krzychu, ty to mistrzem marketingu nie jesteś” jakie, akurat w sprawie owego produktu wygłasza mój bardzo dobry kolega z branży.


Jakby nie komentować tych lat to kariera TOP6 zakończyła się pod względem wyniku naprawdę w świetle chwały. Co było później trudno powiedzieć (chociaż jest to do sprawdzenia, gdyby zabroniono nam wychodzić z domu przez miesiąc), ale z uwagi na okoliczności warto pochylić się, czy wskazówki TOP6 uchroniłyby obecnie nasz portfel akcyjny w miesiącu tak dla rynku szczególnym.


Sam marzec byłby zapewne nudny, więc wróćmy do lutego 2020.


Tutaj sytuacja, jak widać na rysunku poniżej, była nawet całkiem całkiem. W największym skrócie przypominam, iż walory powyżej alokacji 50% były zakupywane a te poniżej można było sobie darować, albo w skrajnym wypadku grać na krótko.


Owszem WIG20 już wtedy był praktycznie nie do gry, ale MWIG dawał kilka walorów, które finalnie skonstruowały portfel mocno przekraczający 6 spółek. Nazbierało nam się ich aż 13. Wielkiej tragedii także po miesiącu czasu nie zaobserwowaliśmy. Strata na całym portfelu sięgnęła poziomu lekko powyżej 2,5%. Do zaakceptowania bez większego problemu


Sytuacja na początek zmieniła się jednak diametralnie. Jak widać kandydatów do portfela już nie było. Jedyny rodzynek to CDR, który finalnie razem z 85% gotówką zagościł w teoretycznych portfelach. Na nim samym emocji trochę mieliśmy, ale wiadomo, iż jedna spółka nawet przy tym zamieszaniu nas zabić nie może.


Generalnie wydaje się, iż portfel TOP6 swoje zadanie wciąż gdzieś tam spełnia. Może nawet szkoda, iż nikt, łącznie ze mną, już go nie wykorzystuje.

260 wyświetlenia