Szukaj
  • Krzysztof Łucjan

Warren Buffett - mówie Wam, że....
Nigdy nie było mi po drodze z regułami inwestycyjnymi Warrena Buffetta, co oczywiście jest informacją nieistotną. Oczywiście mógłbym od razu dodać, bazując na tych kilkudziesięciu książkach*, iż trudno nie mieć do niego szacunku. Tyle, iż to jest jeszcze mniej istotna informacja, szczególnie dla niego samego.


Konferencje funduszu BerkshireHathaway zawsze były wartościowe. Nie mówię, iż ciekawe, ale na pewno wartościowe. Ta ostatnia przebija jednak wiele pozostałych, zresztą w czasach kiedy Ellie Mosk mówi wprost, iż dziwi się wycenie swojej firmy na rynku to trudno spodziewać się spokoju na pozostałej części jeziora.


Zanim jednak o tym, to warto zacząć od końca. Takiej radości w „środowisku finansowym” nie było już dawno. Potężna strata kwartalna, która przebija swoją wartością większość funduszy akcyjnych razem wziętych, to miód na serce dla wielu zarządzających. Nic tak nie cieszy, jak wyłożenie się konkurencji, chociaż BerkshireHathaway dla nikogo tak naprawdę konkurencją nie jest. Dawno na forach traderskich tak dużo nie pisało się o Warrenie, podkreślając to połamanie się legendy. Oczywiście wszystko częściowo ukrywane jest pod zupełnie innymi słowami, ale wydźwięk pozostaje jeden i nie mam tutaj na myśli polskiego środowiska, które każdego chętnie utopi w łyżce wody przy każdym potknięciu. Żałosne.


Cóż tam więc ciekawego w ujęciu Warrena.


Oczywiście najwięcej poświecono największemu procesowi sprzedażowemu, jakim było zejście z akcji linii lotniczych. Zejście praktycznie do zera. To akurat mocna postawa strategiczna funduszu, który nie idzie półśrodkami. Biznes przez swoje potrzeby kapitałowe ma skopane perspektywy i idąc za głosem rozsądku trudno się z tym nie zgodzić. Oczywiście można napisać do tego dalszy ciąg gospodarczy, chociaż tego na tych prostych slajdach się nie doczekaliśmy. Problem tylko w tym, iż logika gospodarcza vs rynek kapitałowy to obecnie dwie różne rzeczy


Gdyby zamiast Buffetta występowałby ktokolwiek inny nikt by tej konferencji nie brał na poważnie. W gruncie rzeczy usłyszeliśmy piękne „ciemność widzę”. Żadnej konkretnej wizji zachowania parkietu na które silą się wszyscy analitycy i komentatorzy a jedynie słowa, iż nikt nie wie, co będzie dalej. Akurat za to zdanie szacunek należy się chyba największy. Jednocześnie półsłówka, iż należy inwestować w wartość ble ble ble a sam fundusz szuka okazji do mocnej transakcji wykorzystując swoje wolne i pokaźne wolne środki finansowe


Jest przesłanie do tej nowej krwi, która pojawiła się na rynku, chociaż oczywiście nie oni byli adresatem tej wiadomości. Wyraźnie jednak widać obawy przed zmiennością a psychologia handlu wychodzi tutaj na pierwszy plan. Niby banał, ale warto o tym pamiętać


Jeżeli podobał się Wam biznes przed pandemią a ona sama nie uderzyła za bardzo w branże- nie sprzedawajcie akcji. Za chwilę dowiemy się, co będzie niezwykle ciekawe, jakie dokładnie spółki utrzymywane są w samym funduszu na powiedzmy 40% przecenach.


FED działa dobrze, ale w złym tempie, szczególnie, iż nie pozwolił nam oswoić się z sytuacją (w zamyśle chyba nie pozwolił spokojnie zająć nowe pozycji)


Cały rozdział poświęcony został Ameryce a wielkim jak flaga w Washingtonie zdaniem pozostaje „jeżeli miałbyś urodzić się w jednym momencie w jednym miejscu to nie byłby to rok 1720 ani 1820 ani 1920- byłby to dzień dzisiejszy i Ameryka”. Komentarz wydaje się zbędny (Pamiętaj jednak, aby nie używać karty kredytowej - zycie na 18% kredycie to szaleństwo)


Jak odbierać tę konferencję, która pomimo wszystko była chyba jedną z bardziej chaotycznych w historii?


Według mnie: spekulujcie mniej, inwestujcie bardziej i uwierzcie w swój kraj. Polski chyba nie miał szczególnie na myśli…


*wiele jest książek w temacie Warrena Buffetta. Oczywiście nie sposób ich wszystkich przyswoić ale mamy też coś swojego. Gorąco polecić można „Śladami Warrena Buffetta” napisaną przez Przemysława Gerschmanna i Tomasza Jaroszka. Najlepiej oczywiście papierową, co sam Warren na pewno by potwierdził.

297 wyświetlenia